Szkoła Podstawowa nr 4 w Czeladzi
Data wytworzenia: | 2020-09-19 14:08:03 |
---|---|
Redaktor: | Spyrka Agnieszka |
Opis: | Dodanie strony |
W dniach od 9 do 11 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Czeladzi odbyło się spotkanie przedstawicieli ośmiu europejskich szkół wspólnie realizujących projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Lifelong Learning Programme - Comenius zatytułowany „SOS - Students Online Safety”.
Do naszej szkoły przyjechało 15 nauczycieli oraz 28 uczniów ze szkół z Cypru, Hiszpanii, Grecji, Słowenii, Turcji, Niemiec oraz Finlandii. Celem spotkania była wspólna praca nad projektem, który poświęcony jest niezwykle ważnym kwestiom związanym z bezpiecznym i rozsądnym korzystaniem z dobrodziejstw współczesnej technologii informacyjnej w postaci komputerów, Internetu, telefonów komórkowych i tym podobnych.
W ramach tego spotkania odbyła się miedzy innymi uroczysta gala powitalna z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, wykład dr Jacka Pyżalskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - specjalisty w dziedzinie cyberprzemocy i psychologicznych zjawisk z tym związanych, autora wielu publikacji na ten temat. Dwa dni miały charakter roboczy, podczas nich przeprowadzono dyskusje, prezentacje i debaty uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie.
Nasi goście z zagranicy mieli również okazję podziwiać urocze zakątki Czeladzi: zabytkowy kościół Św. Stanisława B.M, Pałac Saturna i Termy Rzymskie. Zwiedzili również stolicę polskiej kultury - Kraków z jego zabytkami i podziemnym muzeum. Niezwykle poruszająca okazała się dla nich wizyta w Oświęcimiu. Spotkanie było okazją do nawiązania wielu międzynarodowych przyjaźni, które zwłaszcza u uczniów zaowocowały zwiększeniem motywacji do nauki języków obcych.
Podczas tych kilku dni nasza szkoła i domy uczniów stały się miejscami europejskiej radości, pracy, przyjaźni i gościnności. Czas spędzony z naszymi nowymi przyjaciółmi dał uczniom jak i nauczycielom szkół europejskich możliwość poznania kultury, religii i zwyczajów polskich. Nasi partnerzy chętnie opowiadali o sobie, znajomych i życiu codziennym. Mieliśmy również okazję doskonalić język angielski, gdyż wszystkie rozmowy odbywały się po angielsku. Dodatkowo nasi goście nauczyli nas kilku słówek w językach ojczystych. Tydzień z naszymi nowymi przyjaciółmi okazał się bardzo miło spędzonym czasem, ponieważ rzadko mamy okazję poznać tylu wspaniałych ludzi, którzy spotykają się w jednym miejscu, centrum Europy.
Dyrekcja Gimnazjum nr 2 przekazuje serdeczne podziękowania wszystkim rodzinom, które zaprosiły do swych domów 28 młodych Europejczyków z siedmiu szkół partnerskich. Dziękujemy za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery i okazanie wyjątkowej polskiej gościnności