AKCJA ŻONKILE

24 Kwietnia 2021
Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
/ Marek Edelman/
 
19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
Szkoła Podstawowa nr 4 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia uczniowie klasy 3 własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile - kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi inspirowanym książką "Listy w butelce- opowieść o Irenie Sendlerowej". Jest to książka, dzięki której mamy okazję bliżej poznać życie i historię Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny dzielnie uratowała wiele dzieci. Ta niezwykła postać na zawsze pozostanie w sercach ludzi i rodzin, których odważyła się ratować w tak trudnych i wymagających czasach, jakimi była II Wojna Światowa.
do góry