Strona główna/Aktualności/ŚWIĘTO LICZBY PI

ŚWIĘTO LICZBY PI

1 Kwietnia 2021
Święto Ludolfiny ... 
Mowa o liczba Pi, bo to ona jest bohaterką święta, które obchodzone jest 14 marca na całym świecie. To stała matematyczna, która jest równa stosunkowi obwodu koła do długości jego średnicy. Często nazywana bywa „Ludolfiną”. Jej nazwa pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który na początku XVII wieku podał jej przybliżenie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Używany dzisiaj symbol π wprowadzony został dopiero w 1706 roku przez Wiliama Jonesa, a swoją nazwę zawdzięcza pierwszej literze greckiego słowa περίμετρον - perimetron, czyli obwód - „peryferia„ .Historia liczby Pi sięga starożytności. Już wtedy zauważono, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego. Ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku, a liczba ta, jak wskazują zapiski Babilończyków sprzed około 2000 lat przed nasza erą, bliska jest 3. Na przestrzeni dziejów wielu uczonych wyznaczało i nadal podejmuje to wyzwanie; kolejne miejsca po przecinku liczby Pi. Wiemy, że jest to liczba niewymierna i nieskończona. Dzisiaj, dzięki programom komputerowym można obliczyć niewyobrażalne rozszerzenia Pi. W roku 2014 uzyskano dokładność 13,3 bilionów miejsc po przecinku a obliczenia zajęły 208 dni. Liczba Pi jest wyjątkową liczbą i fascynuje nie tylko matematyków. Wzmianki o niej pojawiają się nawet w literaturze. Zainteresowała również polską noblistkę, Wisławę Szymborską, która poświęciła jej wiersz pt.: „ Liczba Pi”. Jej święto jest okazją do organizowania na całym świecie różnego rodzaju maratonów logicznych, rozwiązywania krzyżówek, bicia rekordów w zapamiętywaniu jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, czy też konkursów o różnorodnych kategoriach.
Uczniowie klas IV i VII SP4 w dniach 12 i 16 marca także przyłączyli się do międzynarodowego świętowania. Liczbie Pi, jej historii, zastosowaniu i rozwiązywaniu krzyżówek logicznych poświęcono lekcje matematyki. Z tej okazji również uczniowie klasy III zaprezentowali swoje umiejętności rachunkowo- plastyczne. Uczniowie klas IV i VII mieli możliwość wzięcia udziału w zorganizowanym konkursie, w jednej, wybranej spośród 3 kategorii:
1. Wykonać plakat, pt.: „Godna podziwu liczba „Pi” -(technika dowolna).
2. Ułożyć historyjkę składającą się z jak największej ilości wyrazów zawierających sylabę „pi” lub ułożyć hasło propagujące matematykę i zawierające słowa z sylabą „pi”. 3. Upiec ciasteczka/ciasto w kształcie liczby „Pi” np. muffinki ozdobione grafiką liczby „Pi”.
Największą popularnością cieszyła się kategoria kulinarna. Uczniowie połączyli przysłowiowe „ przyjemne z pożytecznym”. Licząc, mierząc i ważąc przygotowali piękne i zapewne smakowite wypieki…w większości oczywiście okrągłe, jak przystało na zastosowanie liczby Pi.
Rozstrzygnięcie konkursu okazało się tak trudne, że postanowiono uznać wszystkie prace za zwycięskie i każdego biorącego udział w konkursie ucznia nagrodzić drobnym upominkiem. Uczestnikom serdecznie gratulujemy zapraszamy na fotorelację do galerii zdjęć! :) 
do góry