Strona główna/Aktualności/#lekkitornister 

#lekkitornister 

10 Grudnia 2022
 
To już kolejny rok, kiedy nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Lekki tornister”. Jest to niezmierne ważne aby każdego roku przypominać uczniom i ich rodzicom w jaki sposób dbać o prawidłową postawę ciała. Przypomnimy, że akcja ta ma na celu rozpowszechnienie informacji na temat profilaktyki wad postawy. Ma za zadanie zwrócić uwagę na coraz częściej zauważalny problem przeciążonych plecaków wśród dzieci i młodzieży, a także i dorosłych. W ramach „Lekkiego tornistra” wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w interesujących zajęciach z wychowawcami oraz z pielęgniarką szkolą, podczas których dowiedzieli się jak przeciążone plecaki wpływają na ich postawę ciała, co należy nosić w tornistrze i jakiej wagi nie powinien przekraczać plecak aby nie zagrażać kręgosłupom.
W dniu 07.12.2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-VI z Paniami Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej. Podczas akcji pracownicy prowadzili zajęcia edukacyjne, pt. „8 zasad rozsądnego ucznia czyli poznaj proste sposoby dzięki którym ochronisz i wzmocnisz plecy”, wspólne zabawy i ćwiczenia, w tym pomiar ciężaru plecaków, który miał na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie, a przede wszystkim o swój kręgosłup. Uczniowie sprawdzali, co noszą w swoich plecakach. Okazało się, że wiele przedmiotów jest niepotrzebnych na zajęcia szkolne.
Pamiętajmy, że codzienne noszenie zbyt ciężkiego tornistra powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa, przyczynia się to do powstania wad postawy , dolegliwości bólowych i nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, dlatego też sprawdzajmy, co nasze pociechy przynoszą do szkoły i czy rzeczywiście jest im to niezbędne.
Mamy wielką nadzieję, że dzięki tej akcji uczniowie z każdym kolejnym rokiem będą coraz bardziej świadomie pakować swoje plecaki i część swoich rzeczy będą pozostawiać w szkolnych szafkach, w które jest wyposażony każdy uczeń naszej szkoły.
Zachęcamy także rodziców i opiekunów do przypomnienia sobie najważniejszych informacji na temat profilaktyki wad postawy. A wszystko w trosce o zdrowe kręgosłupy! 
 
 
do góry