Zagrożenia w sieci

ZAGROŻENIA W SIECI

Szkodliwe treści - to takie teksty, zdjęcia, filmy i nagrania, które są nielegalne lub przeznaczone tylko dla dorosłych. Nielegalne są:
* treści pornograficzne, zwłaszcza z udziałem dzieci, oraz wtedy, kiedy strona nie ostrzega, że materiały są przeznaczone dla osób dorosłych.
* strony, na których ktoś zachęca do nienawiści wobec osób innego koloru skóry, mieszkających w innym kraju lub mających inne wyznanie. Karalne jest również publiczne znieważanie ludzi za to, że mają inny kolor skóry, mieszkają w innym kraju lub są innej wiary.
* nawołujące publicznie do popełnienia przestępstwa
Pamiętaj, że możesz na nie natrafić zupełnie przypadkowo, to się zdarza i nie ma w tym Twojej winy. Jeśli zdarzyło Ci się napotkać w Internecie szkodliwe treści - powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej, a ona niech skontaktuje się z dyżurnet.pl, aby treści te zostały usunięte i nikomu już nie zagrażały.

Niebezpieczne kontakty - pamiętaj, że nie wszyscy w Internecie mają wobec Ciebie dobre zamiary, nawet jeśli tak mówią. W Internecie łatwiej niż w prawdziwym życiu jest oszukiwać. Nie wierz, we wszystko, co usłyszysz od osób, które znasz tylko w Internecie. Nie wolno się też z takimi osobami spotykać - ktoś może mówić, że ma tyle lat co Ty, a tak naprawdę jest dorosłą osobą!

Szkodliwe kontakty - zdarzyć się może, że ktoś obrazi Cię na czacie, wyśle nieprzyjemnego e-maila lub wiadomość na komunikatorze, a może po prostu pisze do Ciebie, choć Ty tego nie chcesz. Może to być ktoś, kto Cię zna, ale może też to być osoba nieznajoma, która uważa, że takie zachowanie to dobry żart. Zwykle ktoś taki myśli też, że w Internecie można robić co się chce i nikt nie dowie się, kim jest. To nieprawda. W Internecie każdy zostawia ślady, po których policja może go znaleźć. Publiczne obrażanie to również przestępstwo. Jeśli zdarzy Ci się, że internetowy kontakt sprawia Ci przykrość, powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. Możesz również skontaktować się z helpline.org.pl - specjaliści poradzą Ci co zrobić.

Zagrożenie ze strony sekt - sekty to grupy religijne, które są niebezpieczne i szkodliwe dla swoich członków. Początkowo członkowie sekty wydają się być miłymi i szczęśliwymi ludźmi, z czasem jednak żądają bezwzględnego posłuszeństwa, przynoszenia pieniędzy lub wartościowych przedmiotów, ciężkiej pracy lub zerwania kontaktu z rodziną i znajomymi. Sekty mogą wydawać się czymś dobrym zwłaszcza dla tych, którzy czują się nieszczęśliwi w domu lub wśród znajomych - takie osoby często są werbowane (wciągane) do sekt. Jeśli zaniepokoi Cię coś w zachowaniu Twoich znajomych, coś wyda się dziwne lub podejrzane - powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej lub koledze czy koleżance - niech powiedzą, co myślą.

Wirusy i złośliwe programy - wirusy i inne złośliwe programy mogą zniszczyć pliki na Twoim komputerze, albo sprawić, że korzystanie z niego będzie trudne lub nawet niemożliwe - przestanie działać tak jak powinien. Nie ma całkowicie skutecznej ochrony przed wirusami i złośliwymi programami. Chronić należy się poprzez stosowanie antywirusa (pamiętaj o regularnym uaktualnianiu jego bazy - pozwoli mu to rozpoznawać nowe zagrożenia) i zapory sieciowej. Bardzo ważne jest również korzystanie tylko z tych programów, płyt, dyskietek i pendrive'ów, na których wiemy co się znajduje. Tę samą zasadę warto stosować również do nieznanych stron internetowych. Który antywirus jest najlepszy? Nie ma takiego, każdy ma wady i zalety. Przy woborze konkretnego programu warto zwrócić uwagę czy ma monitor antywirusowy (skanuje pliki podczas korzystania z nich, nie tylko kiedy sami to zrobimy) oraz czy często i regularnie dostępne są w Internecie aktualizacje bazy (najlepiej gdyby ściągały się same - wtedy nie trzeba pamiętać o aktualizacji). Poniżej adresy pod którymi znajdziesz przykładowe darmowe antywirusy: www.avg.pl - polska strona programu AVG (darmowa jest wersja AVG Free) www.avast.pl - polska strona programy avast! www.free-av.com - strona programu Avira AntiVir (darmowa jest wersja Avira AntiVir PersonalEdition Classic)

Spam - spam można porównać do ulotek zostawianych przed drzwiami lub wkładanych za wycieraczki samochodów. Spam może przeszkadzać w znalezieniu w nim listu na który czekasz, może też zawierać szkodliwe treści i wirusy. Dlatego warto korzystać w anty-spamu w poczcie, a swój adres e-mail chronić i nie podawać nikomu bez potrzeby, zwłaszcza w Internecie, gdzie każdy może go znaleźć.

Ujawnienie Twoich prywatnych danych - Twoje prywatne dane nie powinny wpaść w niepowołane ręce! Adres e-mail, numer telefonu, adres czy zdjęcie czy różnego rodzaju hasła (do poczty, komunikatora, czatu) to informacje, które należy chronić w trosce o własne bezpieczeństwo. Przecież nie chcesz dostawać spamu lub żeby każdy wiedział, gdzie mieszkasz i mógł do Ciebie przyjść czy zmienił tak Twoje zdjęcie w komputerze, że będzie Ci przykro, będą się z Ciebie śmiać. To samo dotyczy danych Twoich kolegów i koleżanek - odmawiaj, jeśli ktoś Cię o to poprosi - przecież nie chcesz, by im stało się coś złego.

Włamania - zdarzyć się może, że ktoś podpatrzy jakie hasło wpisujesz logując się na pocztę, do komunikatora czy na czacie. Może się też zdarzyć, że hasło jest bardzo proste i może je zgadnąć każdy, kto będzie miał trochę szczęścia lub dobrze Cię zna. Znając Twoje hasło, osoba taka może zrobić co tylko chce, a dla innych użytkowników Internetu wyglądać to będzie na Twoje działania. Aby uniknąć kłopotów i nieprzyjemności wymyślaj dobre hasła, to jest długie i skomplikowane. Nie używaj jako haseł imienia swojego, przyjaciela, czy zwierzaka, daty urodzenia itd. - te hasła są popularne i łatwo je odgadnąć.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki do pobrania
pdf 2022-03-24 broszura-Dzieci w wirtualnej sieci_wydanie III_17.02.2022.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 313
broszura-Dzieci w wirtualnej sieci_wydanie III_17.02.2022.pdf 3.05MB zobacz
pdf 2022-03-24 broszura-Nastolatki w wirtualnym tunelu-18.02.2022.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 248
broszura-Nastolatki w wirtualnym tunelu-18.02.2022.pdf 1.86MB zobacz
do góry