Strona główna/Aktualności/Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

10 Września 2022

W dniach od 05.09. - 07.09.2022r cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 w Czeladzi wraz z biblioteką szkolną brała czynny udział w 11 odsłonie Narodowego Czytania - „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie naszej szkoły, czytali tekst ballady „Pani Twardowska” Adama Mickiewicza. Była to dla nich okazja, aby zgłębić historię i język z okresu romantyzmu, jak również dobra zabawa, a humor który wypływał nie tylko z dialogów, ale i z opisywanych sytuacji, udzielał się również samym czytelnikom, choć nie można ukryć, iż język literacki dla najmłodszych uczestników okazał się trudniejszy w odbiorze i nie lada wyzwaniem było zrozumienie jego licznych archaizmów.
Ta wspólna lektura na nowo ukazała uczniom piękno polskiego języka, ale także zmiany w nim zaistniałe i wzbogaciła o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią, jak również była okazją do wspólnego świętowania czytelnictwa.