Strona główna/Aktualności/DOMEK DLA OWADÓW

DOMEK DLA OWADÓW

1 Listopada 2021
O tym, że łąki kwietne to fantastyczny sposób na ciekawe i przede wszystkim ekologiczne zagospodarowanie terenu, że nie tylko pięknie pachną i wspaniale wyglądają nie trzeba już nikogo przekonywać. Dowodem jest łąka przy SP4. Nie wymaga dużych nakładów przy pielęgnacji, a jednocześnie daje doskonały efekt. Łąki przyczyniają się też do wzrostu liczby pożytecznych owadów.
Aby na naszej łące zamieszkało ich jeszcze więcej z inicjatywy Pana Patryka Trybulca, Dyrektor MOSiR w Czeladzi Pan Jakub Kużdżał przekazał nam wielofunkcyjny domek dla owadów, zwany również hotelikiem. Zapewnia on schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwia im budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, deszczem, mrozem czy po prostu miejsce nocnego odpoczynku. Owady, takie jak pszczoły, osy, biedronki, czy motyle wpływają korzystnie na florę w naszych ogrodach oraz w lesie. Zapylając kwiaty, niszczą szkodniki, ale również wpływają na rozwój kwiatów i drzew.
Teren łąki, wraz z domkiem dla owadów, otoczony karmnikami dla ptaków, a w przyszłości domkiem dla jeży będzie idealnym miejscem obserwacji przyrodniczych roślin i zamieszkujących łąkę owadów. Nasza łąka ma być miejscem ekologicznym i przyjaznym dla małych organizmów.
Dodatkową korzyścią będzie antysmogowa rola tego ekosystemu, co pozwoli uwrażliwić uczniów na jej przyrodnicze znaczenie, na problemy zanieczyszczenia powietrza, a dodatkowo stworzyć piękny plener.
 
domek   domek
                  domek
do góry