Strona główna/Aktualności/Program Rozwoju Czytelnictwa

Program Rozwoju Czytelnictwa

13 Czerwca 2022
„Warto czasem książki czytać,
Bo to bardzo ważna sprawa.
Książka to dobry przyjaciel
I z nią super jest zabawa. […]
Z dobrą książką mówię szczerze,
Łatwiej idzie się przez życie.
Więc zachęcam do czytania
Moi przyjaciele mili,
Byście moc ciekawych rzeczy
Dzięki książkom swym odkryli.
Ja choć jestem jeszcze mała.
Przysięgam przy tacie, mamie
Pasją moją jest czytanie
Niech tak zawsze już zostanie!” 
Marta Próchniewicz - „Warto czytać”
 
Maj jest miesiącem Książki, Bibliotek i Czytelnika. Z tej okazji nasza szkoła przystąpiła do programu rozwoju czytelnictwa, w ramach którego przeprowadzono wiele różnych ciekawych zajęć i konkursów.
Aby zagłębić biblioteczne tajniki uczniowie klasy 2b odbyli lekcję w szkolnej bibliotece, podczas której zapoznali się z katalogami oraz nauczyli się z nich korzystać. Podczas pracy z książką klasa 2a uczyła się odczytywać informacje zawarte w stopce redakcyjnej książek. Uczniowie klasy 3a tworzyli grafiki komputerowe zachęcające do czytania książek. Klasa 1a zorganizowała natomiast klasowy konkurs pięknego czytania, którego celem było doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Uczniowie klas młodszych organizowali w swoich klasach dni głośnego czytania, podczas których sięgali po lektury i czytali je na forum klasy. Przeprowadzano także ciekawe zajęcia dotyczące książek i czytelnictwa, podczas których uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju quizy i zagadki, a także mieli okazję wysłuchać piosenki „Mądra rzeka” z repertuaru BabciaGrunia, która w ciekawy sposób pokazuje drogę od zdobywania wiedzy do spełniania marzeń oraz opowiada o wartościach zawartych w książkach i zachęca do odwiedzania biblioteki.
W ramach podsumowania naszych działań zorganizowano konkursy plastyczne dla klas I-III na najciekawszą zakładkę do książki oraz „Infografika ulubionej książki”, a dla klas starszych konkurs fotograficzny „Selfie z książką”.
 
Maj dobiegł końca, lecz nasza przygoda z czytelnictwem trwa i będzie trwać nadal. Miniony miesiąc utwierdził nas w przekonaniu, że czytanie książek jest bardzo wartościowe i niesie ze sobą nie tylko wiele korzyści ale i przyjemności.
do góry