Strona główna/Aktualności/Zagroda Zosi w Bieruniu

Zagroda Zosi w Bieruniu

13 Czerwca 2024
12.06.2024 roku klasy I - III wybrały się do Gospodarstwa Edukacyjnego „Zagroda Zosi” mieszczącego się na skraju malowniczego Bierunia. Po przekroczeniu olbrzymiej, czarnej bramy strzegącej gospodarstwa niczym najcenniejszy skarb, uczniowie poczuli intensywny zapach kwiatów i zobaczyli tuzin kotów, które zaprosiły ich do wspólnej zabawy. Ujrzeli na własne oczy różne gatunki zwierząt, takich jak: pawie, kury, gęsi, strusie emu, strusie afrykańskie, świnie czy owce oraz usłyszeli wiele ciekawostek na ich temat.
Po przywitaniu się ze zwierzętami dzieci zostały zaproszone do olbrzymiej altany, gdzie została przeprowadzona lekcja na temat mleka- od etapu jego produkcji, po historię pojawienia się go pod strzechami chat. Poznały różne rodzaje naczyń oraz opakowań, w których dawniej i dzisiaj serwowano płynny nabiał. Pani przewodnik zaprezentowała dzieciom przyrząd do robienia masła, omówiła z nimi dokładnie etapy powstawania przysmaku a następnie rozdała grupom trzyosobowym sprzęty do przygotowania go. Dzieci z zawziętością pracowały w grupie, konkurując między sobą, któremu zespołowi uda się zrobić pierwszemu maślany przysmak.
Gdy wszyscy wykonali zadanie, zostali zaproszeni do stołu, gdzie czekał na nich wiejski poczęstunek składający się między innymi z własnoręcznie wykonanych przez nich maseł.
Uczniowie na własne oczy mogli również zobaczyć strusie jajo (które wielkością odpowiada 30 kurzym) oraz małego emu, który urzekł niejedno dziecko.
Na koniec wycieczki nadszedł czas na kupno pamiątek oraz powrót do szkoły, pomimo kiepskiej pogody, w pogodnych nastrojach!
 
Obszerna fotorelacja z wycieczki na szkolnym profilu na FB. Zapraszamy! :) 
do góry