Rekrutacja do szkoły średniej

REKRUTACJA DO SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ 2022/2023

Rekrutacja do szkoły średniej obejmuje kilka etapów. Co trzeba zrobić, by pomyślnie przejść proces rekrutacyjny do szkoły średniej?

1. Złożyć wniosek o przyjęcie do wybranych szkół ponadpodstawowych.
  2. Gdy uczeń otrzyma już zaświadczenie z wynikiem egzaminu ósmoklasisty- należy zanieść dokument do szkół, w których uczeń złożył wniosek o przyjęcie.
  3. Gdy placówki podadzą listę zakwalifikowanych uczniów - uczniowie muszą wtedy złożyć deklarację woli przyjęcia w wybranej przez siebie szkole. Dostarczają w tym celu oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginał wyniku egzaminu ósmoklasisty.
  4. Na podstawie deklaracji uczniów szkoły podają listę uczniów przyjętych i nieprzyjętych.
  5. Na koniec zaczyna się etap dodatkowej rekrutacji. Jeśli ktoś nie został przyjęty do wybranej przez siebie szkoły (jako pierwszego wyboru), może ubiegać się o miejsce w innej szkole (kolejnego wyboru), gdzie są jeszcze wolne miejsca.

W szkołach, gdzie uczeń musi zdać test sprawności fizycznej, test umiejętności i kompetencji językowych lub uzdolnień kierunkowych dyrektorzy indywidualnie ustalają daty egzaminów, wpływających na przyjęcie do szkoły.

PRZYDATNE LINKI:

Ministerstwo Edukacji i Nauki:

Kuratorium Oświaty w Katowicach:

Strona rekrutacji elektronicznej:

HARMONOGRAM CZYNNOŚCI W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM:

• Termin od 16 maja do 20 czerwca 2022r. do godz.15.00

Złożenie wniosku o przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej wraz z ewentualnymi dodatkowymi dokumentami .

• Termin od 24 czerwca do 13 lipca 2022r. do godz. 15.00

Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

• Termin do 13 lipca 2022r.

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oraz dodatkowych dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach.

• Termin do 19 lipca 2022r.

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oraz dodatkowych dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków  lub kryteriów branych pod uwagę w postanowieniu rekrutacyjnym.

• Termin 20 lipca 2022r.

Podanie przez komisję rekrutacyjną do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

• Termin od 16 maja do 25 lipca 2022r.

Wydawanie przez szkołę skierowania na badania lekarskie .

• Termin od 21 lipca do 28 lipca 2022r. do godz. 15.00

Potwierdzenie przez kandydata lub jego rodziców woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie świadectwa szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty , o ile nie zostały złożone oraz zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

• Termin 29 lipca 2022r.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz ewentualnych wolnych miejscach w poszczególnych oddziałach

JAK LICZONE SĄ PUNKTY Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY?

Podczas rekrutacji do liceum można uzyskać maksymalnie 200 punktów.

O przyjęciu  kandydata do klasy pierwszej decyduje łączna liczba punktów uzyskanych za:

1. egzamin ósmoklasisty
  2. oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z języka. polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, jednego wybranego przedmiotu obowiązkowego.
  3. świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem
  4. szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
  • Z egzaminu ósmoklasisty można uzyskać maksymalnie połowę tych punktów, czyli 100.
  • Z języka polskiego i matematyk - liczbę otrzymanych punktów procentowych należy pomnożyć przez 0,35. Oznacza to, że z egzaminu z tych dwóch przedmiotów można uzyskać maksymalnie 70 punktów - po 35 z każdego.
  • Z języka obcego nowożytnego - liczbę otrzymanych punktów mnożymy przez 0,3 - czyli najwięcej można zdobyć 30 pkt.
  • Punkty za oceny i dodatkową aktywność

Podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej  brane są pod uwagę cztery przedmioty: język polski, matematyka, a także dwa, które znajdują się w wykazie wybranej przez ucznia klasy.

• Ocena celująca - 18 punktów,
  • Ocena bardzo dobra - 17 punktów,
  • Ocena dobra - 14 punktów,
  • Ocena dostateczna - 8 punktów,
  • Ocena dopuszczająca - 2 punkty.
  • Można także otrzymać dodatkowe punkty:
  • Świadectwo z biało-czerwonym paskiem - 7 punktów,
  • Wolontariat - 3 punkty,
  • Konkursy, olimpiady, wydarzenia artystyczne i sportowe - od 2 do 10 punktów, ale nie więcej niż w sumie 18.

Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie województwa śląskiego na rok szkolny 2022/2023