Cypr

W dniach 30 października  - 2 listopada 2012 roku w cypryjskiej szkole „The Grammar School” w Limassol doszło do pierwszego spotkania szkół partnerskich uczestniczących w realizacji projektu "SOS Students Online Safety" . Jest to już trzeci projekt  Gimnazjum nr 2 w Czeladzi w ramach programu„Uczenie się przez całe życie”(ang. Lifelong Learning Programme - LLP).

Ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz wspieranie wymiany uczniów i nauczycieli z krajów członkowskich. Tym razem przedsięwzięcie jest olbrzymie, gdyż będziemy współpracować aż z siedmioma europejskimi szkołami  z Cypru, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Niemiec, Słowenii i Finlandii.

Spotkanie przyjęło formę  wizyty roboczej, na którą przybyli szkolni koordynatorzy projektów. Było to nasze pierwsze spotkanie, mające głównie na celu zaplanowanie pracy, działań, dokonanie ewentualnej ewaluacji, zawarcie kontraktu, wymianę bieżących uwag na temat realizowanego projektu i określenie korzyści płynących z uczestnictwa w programie, zapoznanie się z charakterem pracy szkoły partnerskiej oraz sposobem zarządzania i organizacji.

Nasi gospodarze zaplanowali wiele atrakcji. Uczestniczyliśmy w wycieczce do pięknej wioski Omodos, która słynie z zapierających dech w piersiach widoków. Zwiedziliśmy nieczynny prawosławny męski Klasztor Krzyża Świętego. Mieliśmy również okazję zobaczyć stare winiarnie oraz poznać sekrety produkcji win cypryjskich. Nasi nowi przyjaciele pokazali nam również podczas długiego spaceru promenadą wzdłuż morza swoje przepiękne miasto Limassol.

Wizyta robocza to nie tylko zwiedzanie atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim praca nad projektem. Uczniowie szkoły przygotowali dla nas wspaniałą akademię w języku angielskim, na której mieliśmy okazję zobaczyć pokaz tańców greckich i posłuchać greckich pieśni. Nauczyciele szkoły cypryjskiej zaprosili nas na kolację do greckiej tawerny, gdzie mogliśmy spróbować ich tradycyjnych potraw. Podczas spotkania wybraliśmy również logo naszego projektu, jak i stworzyliśmy stronę internetową www.studentsonlinesafety.com , na której mamy zamiar zamieszczać rezultaty naszego projektu, relacje z naszych spotkań, wymieniać na bieżąco nasze opinie i uwagi dotyczące realziacji projektu.

Czas spędzony z nowymi przyjaciółmi dał  możliwość poznania kultury, religii i zwyczajów cypryjskich przyjaciół. Nasi partnerzy chętnie opowiadali o sobie, rodzinach, znajomych i życiu codziennym. Mieliśmy również okazję doskonalić język angielski, gdyż wszystkie rozmowy odbywały się po angielsku. Dodatkowo nasi goście nauczyli nas kilku słówek w języku ojczystym. A te cztery dni spędzone w Limassol okazały się bardzo miło spędzonym czasem, ponieważ rzadko mamy okazję poznac tylu wspaniałych ludzi, którzy spotykają się w jednym miejscu, żeby nawiązać znajomość z  innymi z  krajów Europy. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się powrócić do tego pięknego miasta.Wcześniej jednak musimy przygotować się do następnej wizyty roboczej w Hiszpanii już w styczniu.

koordynator projektu Katarzyna Pilc