Niemcy

W dniach 2 - 6 grudnia 2013 roku w ramach projektu Comenius „SOS Students Online Safety” odwiedziliśmy Halle (Saale). Razem z nami w wizycie brały udział koordynator projektu pani Katarzyna Pilc oraz nauczycielka języka niemieckiego pani Agnieszka Spyrka. Miasto Halle położone jest we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Przez trzy dni mieszkaliśmy z niemieckimi rodzinami i wraz z nimi spędzaliśmy czas.

2 grudnia, po męczącej podróży, dotarliśmy do celu. Z dworca odebrali nas gospodarze i wraz z nimi udaliśmy się do domów. W pierwszym dniu wizyty uczniowie ze szkół partnerskich spotkali się na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów szkoły niemieckiej. Orkiestra oraz chór dali niesamowity popis, który wywarł ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych. Następnie odbyło się głosowanie na najlepszy plakat obrazujący temat „sextingu” wśród nastolatków (wygrał nasz J). Po uroczystości uczniowie oprowadzili nas po swojej szkole. W godzinach popołudniowych młodzież z europejskich szkół udali się do Villi Jühling w celu poznania się i nawiązania nowych znajomości. Te chwile wspominamy bardzo miło. Z kolei wieczorem nasze niemieckie koleżanki zabrały nas na Marktplatz, na którym odbywał się coroczny jarmark świąteczny.

Drugiego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Drezna. Mimo mroźnej pogody zobaczyliśmy wiele ciekawych zabytków i wysłuchaliśmy z zainteresowaniem wykładu pani przewodnik. Tuż po zwiedzaniu udaliśmy się na lunch w „Zum Schiesshaus”. Zjedliśmy przepyszny obiad i ruszyliśmy na zakupy na słynnym jarmarku świątecznym. Kupując pamiątki dla naszych rodzin, świetnie się bawiliśmy. Skosztowaliśmy najlepszych niemieckich kiełbasek, a później uwieczniliśmy nasze wesołe miny na zdjęciach.

Trzeciego dnia uczniowie z krajów europejskich spotkali się w szkole niemieckiej. Młodzież z Halle przygotowała ciekawe przedstawienie z wykorzystaniem lamp UV oraz muzyki Michaela Jacksona, co w rezultacie dało powalający efekt. Następnie ruszyliśmy do miasta w celu wykonania powierzonych nam zadań grupowych. Mianowicie dostaliśmy torebkę herbaty i musieliśmy ją wymienić na stoiskach targu świątecznego na jak najcenniejszy przedmiot oraz odnaleźć obiekty uwiecznione na otrzymanych zdjęciach. Ta integracyjna zabawa pozwoliła nam w stu procentach poznać miasto. Jedna z historii, którą poznaliśmy podczas poszukiwania rozwiązań zadań, brzmiała następująco: „Jeśli usiądziesz na grzbiecie lwa leżącego na Universitätsplatz, nie zdasz następnego egzaminu.”

Wieczorem spotkaliśmy się ponownie w Villi Jühling na kolacji pożegnalnej. Mieliśmy okazję zaprojektowania własnej torby oraz zjedliśmy przepyszną pizzę.

Bardzo miło wspominamy spędzony w Halle czas. Zawarliśmy wiele nowych przyjaźni i dowiedzieliśmy się więcej na temat kultury niemieckiej. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś doświadczymy czegoś tak wspaniałego jak wymiana międzynarodowa w ramach projektu Comenius.